Napjainkban egyértelmű, hogy új építésnél vagy akár felújításnál, a homlokzati hőszigetelés alapelvárás, mind a rezsiköltségek csökkentése, mind pedig a műszaki előírások tekintetében. Ez eddig rendben van, de milyen fajta hőszigetelő rendszert használjunk, hogy a befektetésünk optimálisan megtérüljön?
Vegyünk alapul egy 10cm vastagságú rendszert és vizsgáljuk meg az árakat. A cikkünk megírásakor, piaci árakat alapul véve (Google első 3 találata
) a következőképpen alakulnak a rendszerre vetített arányok:
- Fehér normál EPS: 100% (a legolcsóbb megoldás lesz a vetítési alapunk)
- Grafit EPS: 119%
- Kőzetgyapot: 181%
Tehát azt már tudjuk, hogy melyik fajta hőszigetelés a legolcsóbb és melyik a legdrágább, de honnan tudjuk, hogy műszakilag milyen szempontok alapján rangsoroljuk őket?
A szó vagy inkább szavak, amiket keresünk a hővezetési tényező. Ez egy veszteség típusú együttható, minél alacsonyabb az értéke, a hőszigetelő képessége annál jobb.
- Fehér normál EPS: 0,038 W/mK
- Grafit EPS: 0,031 W/mK
- Kőzetgyapot: 0,035 W/mK
A hővezetési tényező persze nem minden műszaki paramétert jellemez, a kőzetgyapot védelmére kelve el kell róla mondani, hogy tűzállóság és hangszigetelés szempontjából rendesen kenterbe veri a társait, de sajnos mi most nem ezt vizsgáljuk.
Sokkal inkább fontos azonban, hogy míg a fehér és grafit EPS munkadíja közel azonos, a kőzetgyapotot általában 15-20 %-kal drágábban helyezik fel a falra a kedves szakemberek.
Hirdessünk tehát győztest!
Harmadik helyen zárt a kőzetgyapot (persze csak ha nincsenek tűzállósági vagy az átlagnál magasabb hangszigetelési elvárások). Ha megtehetjük, hogy kifizetünk 19-20%-kal magasabb árat +22-25%-kal jobb szigetelést kapunk, így realizálva nettó 5-6% hasznot és pár centivel vékonyabb falakat.
A konklúzió a mai kérdésünkre ezek szerint a következő:
Ha tudunk egy kicsit többet költeni és nincsenek extra (hangszigetés vagy tűzgátlás) igényeink a hőszigeteléssel szemben, az optimális választás a grafitos hőszigetelő rendszer.
U.i.: Mivel ilyen ügyesen kiszámoltuk, hogy milyen hőszigetelő rendszert éri meg leginkább használni, a következő bejegyzésben megvizsgáljuk tüzetesebben a Grafitos EPS fajtáit és tulajdonságait.